http://hamedanshoes.ir/?p=1183

اتحادیه صنفی چیست؟

اتحادیه صنفی چیست؟

اتحادیه صنفی تشکیل شده از افرادی خوشنام از هر صنف ( گاها چند صنف مرتبط دارای یک اتحادیه بوده و افرادی منتخب از آن صنف‌ها) از حقوق صنفی آن رسته مشاغل حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از میزان ، اتحادیه صنفی تشکیل شده از افرادی خوشنام از هر صنف ( گاها چند صنف مرتبط دارای یک اتحادیه بوده و افرادی منتخب از آن صنف‌ها) به منظور حمایت از حقوق صنفی آن رسته مشاغل و ایجاد همکاری در میان کاسبان آن صنف و بهبود خدمات به مصرف کنندگان و همچنین بهبود اقتصاد شهر و ارتباط با موسسه های دولتی و خصوصی و انجام وظیفه هایی در قوانین نظام صنفی و آئین نامه های مربوطه گرد هم می آیند و اتحادیه آن صنف را تشکیل میدهند.

بازرسان اتحادیه هر صنف و رسته شغلی باید تخصص کافی در رسته آن شغل را داشته باشند.

*وظایف اتحادیه های اصناف کدامند؟

به موجب ماده ۳۰ قانون نظام صنفی بند (ط): اتحادیه های صنفی باید با تشکیل کمیسیون بازرسی بر نحوه فعالیت واحد های صنفی عضو خود نظارت کنند.

طبق ماده ۷۲ نیز خریداران و مصرف کنندگاه و همچنین بازرسان و ناظران موضوع ماده ۵۲ قانون مزبو رمیتوانند شکایت های خود در مورد تخلف های موضوع قانون نظام صنفی واحدهای صنفی را به اتحادیه های ذیربط تسلیم و اعلام نمایند.

اتحادیه ها وظیفه دارند که در مدت حداکثر ده روز شکایات و گزارشات دریافتی را بررسی کنند. در غیر اینصورت عدم تخلف اعلام خواهد شد و پرونده مختومه میباشد. و در صورت اعلام تخلف پرونده را به سازمان تعزیرات حکومتی و در شهرستان به ادارات تابعه سازمان تسلیم می نمایند. و سازمان تعزیرات حکومتی و ادارات تابعه باید ظرف حداکثر دو هفته با حضور شاکی و مشتکی به پرونده رسیدگی و مطابق قانون حکم را صادر نماید.

اتحادیه های صنفی طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی میتوانند در خواست پلمت و تعطیلی واحدهای صنفی که بدون دریاف پروانه کسب فعالیت میکنند را از نیروی انتظامی نمایند. (نیروی انتظامی نیز ۱۰ تا ۲۰ روز مهلت تخلیه میدهد بعد پلمپ میکند)

اتحادیه صنفی میتواند طبق ماده ۲۸ قانون نظام صنفی واحد های صنفی که بدون مجور اتحادیه تغییر شغل داده اند و یا شغل خود را تعطیل نموده اند را و وارد شغل دیگری بدون مجوز شده اند تعطیل نماید.

در هر شهر باتوجه به تعداد اعضا و واحدهای صنفی همگن افراد صنفی باتوجه به قانون مبادرت به تشکیل اتحادیه می کنند.

تبصره ۲ ماده ۲۱ قانون صنفی_ حدنصاب تعداد واحدهای صنفی برای تشکیل یک اتحادیه در کشور به شرح زیر است :

الف _ درتهران، ۳۰۰ واحدصنفی

ب_ در شهرستانهای بابیش از دومیلیون نفر جمعیت ،۲۰۰ (دویست ) واحد

ج _در شهرستانهای بابیش از یک میلیون نفر و کمتر از دو میلیون نفر جمعیت ،۱۵۰(صدوپنجاه ) واحد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید